U razgovorima se često vraćamo na pitanje identiteta i kako vidimo sebe u svom životu. Nekako slabo nam ide odgovaranje na ova sasvim jednostavna, čini mi se, pitanja. Ako ne posložim stvari od početka kako treba, kako mogu očekivati da ću dobiti što želim, ako ne znam točno što želim? Kako ću naći smisao i ići na ispunjenje?
INTELEKTUALNI IZAZOV – POSLOŽITI SVOJE PRIORITETE
I Robert i ja vozimo Volvo. Njegov model je puno jači i noviji, što odgovara njegovom stilu vožnje, a moj je model stariji i manje atraktivan, ali ja znam točno što tražim od auta, a baš ovaj auto mi točno to daje.
U shoppingu poželim kupiti puno različitih primamljivih odjevnih predmeta, ali znam da većina njih ne odgovara mojem obliku tijela, pa ne gubim vrijeme na njih. Ne kupujem bilo što; torbe odgovaraju cipelama haljine su određenog stila i nikad nemam problema sa odabirom odgovarajuće i meni ugodne odjeće za izlazak.
Drugog jazavčara, jer jednog već imamo, smo uzeli samo iz jednog razloga, a to je da bude još više ljubavi u kući – I točno to smo i dobili.
Naš međusobni odnos “doma” se sastoji u jasno određenim granicama tradicionalnih podjela muško : žensko i to mi olakšava da izbjegnem konflikte i borbu za moć. Pa kad nešto i krene krivo, to su onda uvijek sitnice koje riješimo s vremenom jer smo oboje “nahranjeni” u odnosu, mirni i vjerujemo jedan drugome.
Sve ono što sam razriješila sa sobom i stavila “na mjesto” stvara mi ugodu, omogućava da živim bez nesvjesnih borbi, potiskivanja i ostavlja mi mogućnost da kvalitetno organiziram (ograničeno) vrijeme na Zemlji.
BORBA MITOLOŠKIH ČUDOVIŠTA
Većina naših mentalnih aktivnosti se odvija nesvjesno i u tom nesvjesnom nastaju naše svakodnevne odluke, misli i osjećaji, a radi njih smo takvi kakvi jesmo. A u tom nesvjesnom imamo id,ego i superego među kojima uvijek postoji neka borba, neki konflikt koji proizvodi tjeskobu.
Možda je to kod nekog borba između ida i ega, pa iz toga proizlazi strah ili negativne emocije. Možda je to kod nekog drugug dominantan superego koji dovodi do paralizirajuće krivnje, a kod nekog trećeg slab superego koji dovodi do okrutnosti i sebičnosti ili zanemarenosti; kod nekog je to nedovoljno snažan id, pa će ta osoba negirati svoje potrebe, a kod nekoga je presnažan id pa ćete biti impulzivni; neke male neravnoteže u svima nama su normalne, ali u većoj mjeri mogu dovesti do nezdravog ponašanja ili do neke vrste neuroze .
U obranu od nelagode nadalje se uključuju obrambeni mehanizmi da smanje tjeskobu i neugodu, ali mi svih tih detalja nismo svjesni.
“Neizražene emocije nikada neće umrijeti. Pojavit će se kasnije, na puno ružnije načine”. S.Freud
A upravo taj, za nas specifični, određeni način na koji prepoznajemo, obrađujemo, zadovoljavamo ili potiskujemo svoje potrebe određuje navike i ponašanja u odraslosti. Ako zapnemo na nečem što nismo dobro odradili, to neće prestati. Ponavljat će se potreba dok se ne ispuni. S vremenom će se puno toga zakomplicirati i onemogućiti nam da idemo mirno dalje, bez borbi čudovišta u sebi.
UNUTARNJA SABRANOST
Trebalo bi naći sredinu između onih potreba koje možda ne mogu zadovoljiti i superega koji me vodi naprijed. Jer ljudska bića moraju živjeti za neki viši cilj; to nas potiče da postignemo svoj potencijal i nađemo smisao, a samoaktualizacija je nuspojava ispunjavanja smisla i činjenja najboljeg od dane situacije.
To je ponekad jako teško, pa kad to ne možemo sami postići postoje osobe koje nam mogu u tome pomoći.
Nika Bonetti
Psychodynamic Theory
V. Frankl: Youngsters are spoiled
V. Frankl: Nečujan vapaj za smislom
I.Yalom: Kad je Nitzsche plakao